Bu işte bir sakatlık var

Ana Sayfa
28 Şubat 2016 Pazar
Cemalettin Gürsoy
cemalettingursoy@millet.com.tr
Türkiye’de yaşayan 11 milyon engelli türlü zorlukları aşıp hayata tutunmayı başarıyor. Bazıları eğitim ve kurslar sayesinde sanata eğilim duyarak özgüven de buluyor. Yazarlıktan tutun, şarkıcılık ve oyunculuk gibi zor işlerin altından kalkabiliyor. Ancak son zamanlarda bazı kişiler ve dernekler bu çilekeş kardeşlerimize özellikle tiyatro alanında ayak oyunları yapıyor. Nasıl mı?

Anlatayım… Geçen gün Tekirdağ’dan bir hanımefendi aradı. “Beyefendi. Biz Tekirdağ’da engelliler yararına bir tiyatro yapacağız. Biletlerimizden alır mısınız? dedi. “Çok yoğun olmam nedeniyle oralara gelmem mümkün değil” cevabını verdim. “Siz yardım edin gelmeseniz de olur” cevabını alınca patladım… Cürete bakın! Hayali tiyatro adına engelliyi kullanıp para kazanacaksın. Bir de sıkılmadan “gelmesen de olur” diyeceksin. Neyse…

BELEDİYE SÜBVANSE EDİYOR

Gelelim engelli sırtından para kazanma tiyatrosuna…

Belediyelerin sanata verdiği destekler malum! Özellikle engelliler alanında icra edilen tüm sanata verdiği destekler hakikaten çok güzel hareketler. Tiyatro yapacak engelliyi belediyeler sübvanse ediyor. 

Salon veriyor, biletlerini alıyor, araç ve yemek de veriyor. Maalesef uyanıklar belediyenin de adını kullanarak biletleri başkasına da satarak  hasılatı cebe indiriyor.

Engellilerin başı sıkıştığında hukuki girişimlerini yapan engelli dostu olan, İstanbul Barosu Engelliler Birimi Genel Sekreteri Avukat Turgay Özcan şu yorumu yaptı:

“Özel durumu olan birisi olarak bu fırıldaklıkları çok gördüm. Sanatı sakata getirenlere değil; engelli sanatına saygı duyuyoruz. Birkaç yıldır engelli tiyatrosunda ayak oyunları mevcut. Belediyeler engelli tiyatrosu için yer veriyor. Araç imkanı sağlayıp biletlerinin hepsini de alıyor.

Gelin görün ki bu uyanıklar sotedeki biletleri ikinci kez satarak hasılatı cebine indiriyor. Bu soygunculuktan başka bir şey değil. Ama meydan o kadar boş değil. Bu konuyu yargıya taşımaya niyetliyim.”

YARDIMDA SEÇİCİ OLUN

Evet. Olaylar yukarıda saydıklarımla sınırlı değil elbet.. Bir de engelliyi kullanarak para kazanan dümenbazlar var. Dernek ya da şirket adıyla tiyatro grubu var. Bunlar Türkiyeyi karış karış dolaşarak tiyatro oynuyorlar! Engelli tiyatrocularla gittikleri yerlerde görkemli salon tutup duygu sömürüsü yaparak bilet satıp yüklü miktarda parayı alarak sırra kadem basıyorlar. Ne oyun var, ne de oyuncuya para…

Özetle engelli oyuncular dümenbazların ayak oyunuyla sakata geliyor. Sonra işini layıkıyle yapmaya çalışan dürüst derneklere maalesef  kötü gözle bakılıyor. Siz siz olun yardım ederken dikkatli olun..
DİĞER YAZILARI
28.2.2016 Bu işte bir sakatlık var
 

21.2.2016 Cücelere engelli statüsü geliyor
 

14.2.2016 Engelli annesine ücretli izin
 

8.2.2016 KÖYLÜ PEŞİN SATIŞLA GÜLDÜ
 

7.2.2016 Maaşta zengin fakir engeli kalksın
 

24.1.2016 Engelli Raporları Neden Budanıyor?
 

17.1.2016 Engelli maaşı ve bakıcı ücreti zamlandı
 

9.1.2016 Kalp hastasına ÖTV’siz araç
 

3.1.2016 Engelli babası AK Parti
 

27.12.2015 Yüzde 40 raporluya emlak vergisi yok
 

20.12.2015 Engelli ehliyetinde yeni dönem
 

13.12.2015 Özel sektörden 312 bin engelliye iş
 

6.12.2015 4 bin engelliye daha devlet kapısı aralandı
 

29.11.2015 Engelli memur tayinine kolaylık geldi
 
ÖNE ÇIKAN HABERLER
YAZARLAR
sayaç
Millet Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FESK ve Basın Kanunundan kaynaklanan her türlü hakları Koza İpek Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ' aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.