Ege’de neler oluyor?

Ana Sayfa
29 Şubat 2016 Pazartesi
Bekir Günay
Mağdurun mağduriyetinden faydalanma konusunda genelde Avrupalıların özelde de Almanların üstüne yoktur. Suriye’den Avrupa’ya gelen göçmenler kendilerine sığınacakları bir liman olarak Almanya’yı görüyorlar. Almanlar ise mültecilere başka niyetle bakıyorlar. Mültecileri ‘ucuz iş gücü’olarak gördükleri gibi Almanlar ve Avrupalılar niyetlerini daha da bozarak kadın ve çocuklarıistismar etme yarışındalar...

NATO ALMANLARA MI ÇALIŞIYOR?

Merkel, “Mültecileri Yunanistan’da tutmayı, o olmazsa Türkiye’den dışarıya çıkarmamayı” hedefliyor. Bunu yaparken de Türkiye’nin askeri ve siyasi alanını daraltmak istiyor. Bunun için bazen sopa bazen de havuç kullanıyor. Merkel’in amacı askeri, siyasi, ekonomik açılardan Almanları küresel güce dönüştürmek… Bunun için her fırsatı değerlendiriyor. Kendi kontrolünde olmayan uluslararası örgütleri de krizi mazeret gibi göstererek kendi çıkarları için kullanıyor. Bunun son örneği NATO’dur. 1952’de kurulan, ABD ve Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu bu örgütün, 1992’den sonra görev tanımlaması giderek sündürüldü. Görev sahasında olmayan yetkilerle ülkelerin hayat alanlarına fütursuzca müdahale eder hale geldi.

Bunun son örneğini sanırım Ege’de görmeye başlayacağız gibi.
Almanların halen askeri gücünün olmadığını ve II. Dünya savaşının hukuki şartlarının devam ettiğini unutmayalım. Almanlar da bunun farkındalar, askeri eksikliklerini bertaraf etmek için her krizi bu yöne evirerek bundan kazanç sağlamak derdindeler... Afganistan’daki varlıkları, Türkiye’ye gönderdikleri Patriot olayında Merkel’in komutan  pozu… Şimdi de Almanlar, mülteci krizinden NATO’yu kullanarak Ege de hakimiyeti ele alıp, “Türkiye’yi nasıl sıkıştırırım” derdinde… Merkel’in 8 Şubat 2016 Türkiye ziyareti sonrasında NATO’nun Ege’deki mülteci krizine müdahale etmesi, komuta kademesinin başına da Alman komutanın atanması kararı çıktı.

EGE’DE NELER OLABİLİR?

Bu karar; görünüşte mülteci kaçakçılığını önlemeye yönelik olsa da gerçekte Mültecilerin Türkiye’den çıkışını engellemeye yöneliktir. Ama daha büyük hedef ise Ege’deki Türkiye hâkimiyetini tamamen sınırlandırıp, Türkiye’nin Akdeniz’e inmesini zorlaştırmaktır. Bir de, NATO’nun Ege’deki faaliyetlerine “Ben de bir şeyler elde edebilir miyim” diye bakan Yunanistan var. Yıllardır peşinde olduğu Ege’deki karasuları, hava sahasını ele geçirme niyetleri, NATO şemsiyesi altında A(Almanya’nın)B’nin niyetiyle örtüştürüp Türkiye’yi Ege’ye çıkarmamayı, karaya
hapsetmeyi hedefliyorlar.

NATO, şimdiye kadar Türk-Yunan probleminde tarafsız kalmaktaydı. Ama bu olaydan sonra taraf oluyor. Tarafının, Yunanistan ve Almanya’dan yana olacağı kesin… Arama kurtarma sahalarından Ege’deki adacıkların hakimiyetine, karasuları sorunundan askeri statüde olmayan adaların göçmenleri korumak kisvesiyle silahlandırılmasına, hava sahasından Fır hattına kadar bütün alanlarda, ilerleyen aylarda yaşayacağımız muhtemel problemlerle Türkiye’nin karşısına  yeni sıkıntıların  çıkacağı aşikar!  Almanlar NATO ile birlikte hareket ederek mülteci krizi maskesi altında Türkiye’ye karşı niyetlerini gizlice devreye sokmaya çalışıyorlar.

NEDEN SURİYE’DE YOKLAR?

NATO ve Almanlar, mültecilerin AB’ye gelmesini istemiyorlarsa çözüm gayet basittir. Fırsattan istifade ederek Türkiye’yi nasıl sıkıştıracağım hesapları yerine Suriye’de aktif rol olarak meseleyi kesin çözebilirler. Unutmamalılar ki, hiç kimse evini yurdunu bırakıp AB’ye gitmek için can atmıyor.
DİĞER YAZILARI
29.2.2016 Ege’de neler oluyor?
 

25.2.2016 IŞİD’den PYD’ye gitmek
 

22.2.2016 Uluslararası terörizm
 

18.2.2016 Kırım’ı unutmadık
 

15.2.2016 ABD’nin PYD ile dansı
 

11.2.2016 Dünyanın Başına Trump mı Düşecek?
 

8.2.2016 Suudi Arabistan’ın Suriye hamlesi
 

4.2.2016 Obama’yı nasıl bilirdiniz?
 

1.2.2016 Avrupa’nın Göçmenle Sınavı
 

28.1.2016 Ortadoğu’da ‘Kürdistan’ Oluşturuluyor (2)
 

25.1.2016 Ortadoğu’da “Kürdistan” Oluşturuluyor (1)
 

21.1.2016 Ortadoğu’nun Şekillendirilmesi ve IŞİD
 

18.1.2016 İRAN, ABD, İSRAİL VE AMBARGO
 

14.1.2016 İRAN NE YAPMAK İSTİYOR -II-
 

11.1.2016 İran ne yapmak istiyor? (I)
 

6.1.2016 Suud-İran krizinde yıpranan kim?
 

4.1.2016 Ortadoğu’da Suud-İran çatışması
 

31.12.2015 Ortadoğu’da yeni bloklaşmalar
 

28.12.2015 Kıbrıs ‘gaz’a mı geliyor?..
 

24.12.2015 Rusya Ermenistan yakınlaşması
 

21.12.2015 Ruslar neden Suriye’de?
 

17.12.2015 Aşırılaşan Avrupa
 

14.12.2015 Rusya neden kriz çıkarıyor?
 
ÖNE ÇIKAN HABERLER
YAZARLAR
sayaç
Millet Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FESK ve Basın Kanunundan kaynaklanan her türlü hakları Koza İpek Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ' aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.