IŞİD’den PYD’ye gitmek

Ana Sayfa
25 Şubat 2016 Perşembe
Bekir Günay
Rusya, Suriye’ye IŞİD’le mücadele etmek için geldi... İran, Suriye’ye IŞİD’le mücadele etmek için geldi… ABD, Ortadoğu’ya IŞİD’le mücadele etmek için geldi. Herkes Ortadoğu’ya –özelde Suriye’ye- IŞİD’i yok etmeye geliyor ama kimse IŞİD’le savaşmıyor. Bu işin içinde bir “IŞİD” var herhalde, diye insanın aklına geliyor.

AMAÇ IŞİD DEĞİL!

IŞİD,  herkesin bahanesi… Peki oyunun kuralı nasıl işliyor? Küresel güçler tarafından kontrollü bir tehdit oluşturuluyor. Tehdit, dizayn edilecek bölgeye bırakılıyor. Bölgenin şekli-şemaili değiştirilene kadar onun varlığı devam ettiriliyor, sonra da ortadan kaldırılıyor. Afganistan ve Usame bin Ladin örneği bu durumu anlatmaya yetiyor. 2014’te bir anda Ortadoğu’da ‘hilkat garibesi’ bir yapı olarak ortaya çıkan, kafa kesen, insan yakan ve bunu da İslam adını yaptığını söyleyen  terörist bir örgüt peyda oldu.

Gelinen noktada IŞİD, herkesin bölgeye gelmesine ve istedikleri gibi at koşturmalarına sebep oluyor. İşin garibi, bölgeye gelen hiçbir devlet onu gerçek anlamda bitirmek için uğraşmıyor. “Mış gibi” yaparak, herkes kendi ajandasına göre Ortadoğu’da hareketine 
devam ediyor. Bu işin o kadar suyu çıktı ki bölgedeki diktatörler Esed örneği veya küçük terörist gruplar PKK/PYD bundan nasıl nemalanayım derdine girdiler.

PYD BÖYLE NEMALANIYOR

Esed, halkına yaptığı zulüm ile Suriye’nin boşalmasına sebep olurken, diğer yandan da IŞİD’in ortaya çıkması ile elini güçlendirdi. Birden bire herkes Ortadoğu’da IŞİD’i yok yetme yarışına girdi. Garip olan ne ABD, ne Rusya, ne de diğerleri IŞİD’e öldüren darbe’yi vurma güçleri olmasına rağmen hiçbiri taşın altına elini sokmuyor. Bu süreçte Obama “Burada ölecek askerim yok” derken, IŞİD’le mücadele etmek için bölgeye uçak gönderen Rusların Esed’i iktidarda tutmaya yönelip IŞİD’le gerek hava gerekse kara harekâtına girişmemesi dikkat çekici… IŞİD’in Paris’teki eylemleri üzerine Batı, kendi kamuoyunun baskısını bertaraf etmek için IŞİD’e karşı kara operasyonu tartışmalarını başlattı. Bunun üzerine yeni formüller aranmaya başlandı ve bölgedeki taşeronlar bu işe soyundu.

Kobani’deki PYD/PKK ortak mücadelesi o kadar zor oldu ki sonunda ABD ikna oldu. Hatta Obama özel temsilcisini gönderip PYD/PKK’ya plaket verdi. Bu süreçten sonra PYD “IŞİD’le ben mücadele ederim yeter ki bana silah verin” söylemini geliştirdi. Gerek Ruslar, gerek İranlılar ve gerekse ABD ve hatta Almanlar bile PYD’ye malzeme gönderme yarışına giriştiler. Silahlar PYD’ye  o kadar fazla geldi ki onlar da Sur, Şırnak ve Cizre’deki PKK’lılara göndermeye başladılar. PKK da savaşçısını Suriye’ye gönderip PYD’ye dönüştürerek batı kamuoyundan övgüler almaya başladı. Nihayetinde PYD bir adım daha ileri giderek “toprak talebinde bulunmaya” başladı. O da Suriye’de kurulacak Kürdistan devleti projesiydi. Şimdi bu aşamaya gelindi. Ama Türkiye engeli aşılamıyor ve bu oyunu bozacak ülke Türkiye…

OYUNU TERSİNE ÇEVİRMEK
Bu oyunu tersine çevirmenin yolu gayet basit! Herkesin gittiği yolda gitmek; yani IŞİD’den PYD’ye gitmek... Türkiye, şu an PYD’den IŞİD’e varmaya çalışıyor. Oyun burada tıkanıyor. ABD için öncelik IŞİD’le mücadele… Biz de bu kanala geçmeliyiz. Bu süreçte inandırıcı, etkin, sert ve askerî güç olarak rol aldığımızda PYD’nin rolü de bitmiş olacaktır. IŞİD’le mücadelede Türkiye’nin aktif rol alması ile uluslararası kamuoyunu yanımıza çekeceği gibi gerek Rusya’nın Suriye’de, gerek İran’ın ve Esed’in rolleri ile ABD/PYD aşkının da sonları gelecektir. 
DİĞER YAZILARI
29.2.2016 Ege’de neler oluyor?
 

25.2.2016 IŞİD’den PYD’ye gitmek
 

22.2.2016 Uluslararası terörizm
 

18.2.2016 Kırım’ı unutmadık
 

15.2.2016 ABD’nin PYD ile dansı
 

11.2.2016 Dünyanın Başına Trump mı Düşecek?
 

8.2.2016 Suudi Arabistan’ın Suriye hamlesi
 

4.2.2016 Obama’yı nasıl bilirdiniz?
 

1.2.2016 Avrupa’nın Göçmenle Sınavı
 

28.1.2016 Ortadoğu’da ‘Kürdistan’ Oluşturuluyor (2)
 

25.1.2016 Ortadoğu’da “Kürdistan” Oluşturuluyor (1)
 

21.1.2016 Ortadoğu’nun Şekillendirilmesi ve IŞİD
 

18.1.2016 İRAN, ABD, İSRAİL VE AMBARGO
 

14.1.2016 İRAN NE YAPMAK İSTİYOR -II-
 

11.1.2016 İran ne yapmak istiyor? (I)
 

6.1.2016 Suud-İran krizinde yıpranan kim?
 

4.1.2016 Ortadoğu’da Suud-İran çatışması
 

31.12.2015 Ortadoğu’da yeni bloklaşmalar
 

28.12.2015 Kıbrıs ‘gaz’a mı geliyor?..
 

24.12.2015 Rusya Ermenistan yakınlaşması
 

21.12.2015 Ruslar neden Suriye’de?
 

17.12.2015 Aşırılaşan Avrupa
 

14.12.2015 Rusya neden kriz çıkarıyor?
 
ÖNE ÇIKAN HABERLER
YAZARLAR
sayaç
Millet Gazetesi internet sitesinde yayınlanan haber, yazı, resim ve fotoğrafların FESK ve Basın Kanunundan kaynaklanan her türlü hakları Koza İpek Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. ' aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.